Emlékkiállítás
„Gyenge leányka indulj el kimért utadon”
Ezzel az alcímmel jelentette meg Kármán József, a tehetséges fiatal ügyvéd és író, 1794-ben az „Uránia” című irodalmi folyóiratot.
Ugyanezzel a címmel rendezünk rendhagyó emlékkiállítást, könyvtárunk névadójának születése 252. évfordulója alkalmából.
Kármán József 1769. március 14-én, Losoncon született, értelmiségi család gyermekeként. Édesapja református püspök, atyai nagyapja pedig a losonci gimnázium igazgatója volt.
Jogi tanulmányait Bécsben végzi. Ez idő alatt beleszeret a nála 6 évvel idősebb Markovics Miklósné grófnéba. Levelezésük, melyet németül folytattak, már irodalmi értékkel bír.
Az ifjú nyitott volt a felvilágosodás, a szabadkőművesség eszméi, a művészetek, különösen a színház és irodalom iránt is. Az első, magyar, állandó színtársulat létrehozásában is aktívan részt vett.
Elkötelezett a magyar nyelvű próza európai szintre emelése mellett. Nemcsoda hát, hogy az éles eszű, jóképű, megnyerő modorú, tehetséges fiatalember több, protestáns, nemesi família pártfogásást is élvezi. A Ráday, a Podmaniczky család mellett legfőbb támogatója a Beleznay család, akik neve Pilis történetével is egybeforrott.
Különös Beleznay Miklós neje, Podmaniczky Anna tekintette szívügyének az író irodalmi pályájának egyengetését.
Kármán József többször időzött itt, Pilisen, a család kastélyában. A legenda szerint a Fanni hagyományai című kisregényét is e falak között írta. Erre egyértelmű bizonyíték nincs, de azt minden kétséget kizárhatóan állíthatjuk, hogy Beleznay Miklósné sokat tett az Uránia folyóirat megjelenéséért. A grófnő a lap legfőbb patrónusaként van megnevezve a folyóirat bevezetőjében.
Erre az irodalmi kapcsolatra vezethető vissza, hogy könyvtárunk a Kármán József nevét vette fel.
Az Uránia nagyon jól szerkesztett, korának nagy jelentőségű irodalmi folyóirata volt. Ebben, a negyedévente megjelenő irodalmi lapban kapott helyett a „Fanni hagyományai” című kisregénye, valamint „A nemzet csinosodása” című kultúrpolitikai tanulmánya is.
Mindössze három száma kerülhetett nyomdába, a folytatását megakadályozta a történelem.
A Martinovics-mozgalom leleplezése után Kármán József hazamenekült Losoncra, ahol 1795 nyarán, máig kiderítetlen körülmények között, hirtelen meghalt.
Mindössze huszonhat évet élt.
Korai halála súlyos veszteség a magyar irodalomtörténet számára.
A könyvtár 2. kirakatában rá emlékezünk. A kiállítás 2021. március 28-ig tekinthető meg.