Játékfelhívás!
A Magyar Népmese Napja alkalmából egy kis játékra hívunk minden általános iskolást! Az alábbi feladatok helyes megfejtéseit várjuk 2017. október 5.,17 óráig a városi könyvtárba. Csapatok és egyéni jelentkezők megfejtéseit is várjuk! A feladatlapok letölthetők innen, illetve a könyvtárban is hozzájuthattok.
Eredményhirdetés: 2017. október 6., 14 óra.
A nyertesek értékes könyvjutalomban részesülnek!
Jó munkát kívánunk!
Népmese vetélkedő:
1. Pótold a hiányzó szavakat!
A só (részlet)
Volt egyszer egy ………… s annak három szép leánya. A fél lába már a koporsóban volt a királynak, szerette volna mind a három ………. férjhez adni. Hiszen ez nem is lett volna nehéz, mert három országa volt, mind a három leányára jutott hát egy-egy ………. Hanem amiképpen nincs három egyforma alma, azonképp a három ország sem volt egyforma. Azt mondta hát egyszer a király a …………, hogy annak adja a legszebbik országát, amelyik õt legjobban szereti.
Sorba kérdezte a leányokat, kezdette a …………….:
– Felelj nekem, édes leányom, hogy szeretsz engem?
– Mint a ……………………. – mondta a leány,
– Hát te, édes leányom? – kérdezte a középsőt.
– Én úgy, édesapám, mint …………………………………
– No, most téged kérdezlek – fordult a legkisebbikhez -, mondjad, hogy szeretsz?
– Úgy, édesapám, ahogy ……………………….! – felelte a kicsi királykisasszony.
– Mit beszélsz, te haszontalan lélek! – förmedt rá a király. – Kitakarodj az udvaromból, de még az ………………. is! Ne is lássalak, ha csak ennyire szeretsz!
Hiába ……., könyörgött a ………………., hiába magyarázta, hogy az emberek így meg úgy szeretik a sót – nem volt kegyelem: ……………. kellett menjen a kicsi királykisasszony.
Elindult keserves sírás közt a kicsi királykisasszony, s betévedt egy rengeteg ………… Onnan nem is tudott kivergődni, szállást vert egy ………. fában, s ki-kijárt az erdőbe, szedett …….., ………, …………, mogyorót, s amit csak talált, úgy éldegélt egymagában.
Egyszer, mikor már egy esztendő is eltelt volt, arra vetődött a szomszéd ………., ez megpillantotta a királykisasszonyt a málnabokrok közt. De a …………….. is észrevette a királyfit, s nagy ijedten beszaladt a fa odvába.
Utána megy a királyfi, s beszól:
– Ki van itt?
A királykisasszony meghúzódott az odúban, reszketett, mint a ……………., s egy szó nem sok, annyit sem szólt. Újra kérdi a királyfi:
– Hé! ki van itt? Ember-e vagy ördög? Ha ……….., jöjjön ki, ha ……….., menjen a pokol fenekére!
A királykisasszony most sem mert szólni.
Harmadszor is kérdi a királyfi:
– Hé! ki van itt? Szóljon, ember-e vagy ördög, mert mindjárt belövök!
De már erre megijedt szörnyen a királykisasszony, s kibújt a fa odvából nagy szipogva-szepegve. Rongyos, piszkos volt a ruhája, szégyellte magát erősen, s keserves …………. közt mondta el a királyfinak, hogy ki s mi ő. Megtetszett a királyfinak a királykisasszony, mert akármilyen rongyos volt, akármilyen piszkos volt a ruhája, szép volt, kellemetes volt az arca. Szép gyöngén megfogta a kezét, hazavezette a …………, ott felöltöztette drága aranyos-gyémántos ………….., s két hetet sem várt, de még egyet sem, azt gondolom, hogy még egy napot sem, de talán még egy órát sem, megesküdtek, s csaptak akkora …………., hogy no.
2. Határozd meg a helyes sorrendet!
A főhős elnyeri méltó jutalmát. Záróformula: visszavezet a mindennapok világába. A kiinduló helyzet ismertetése. Próbatételek vagy kalandok sora. Kezdőformula: bevezeti az olvasót a mese világába.
3. Melyik mesében faltak fel egy falut?
Melyik mesében táncolnak az állatok a furulya hangjára?
Milyen szemű a juhász a mesében?
Milyen állatokkal találkozik a kiskakas a mesében?
4. Sorolj fel 10 népmesei elemet!
5. Színezd ki a kifestőt!